KLIKNIJ W OBRAZEK, ABY POWIĘKSZYĆ
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
Regionu Lubuskiego
w Zielonej Górze
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski – Gminny w Szprotawie kontynuował pracę na rzecz dzieci i z dziećmi również podczas wakacji. Zaplanowano, zorganizowano i zrealizowane następujące działania:
1. Kolonia do Międzywodzia dla dzieci i młodzieży z Gminy Szprotawa.
Kolonia odbyła się w dniach 02.07 – 12.07. 2024r. i uczestniczyło w niej 45 dzieci z terenu gminy Szprotawa. W trakcie kolonii realizowany był program wychowawczy ukierunkowany na profilaktykę uzależnień i promocję zdrowego stylu życia zgodny z Narodowym Programem Zdrowia na lata 2021-2025 oraz Ustawą o zdrowiu publicznym oraz realizacja zaleceń Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Gminie Szprotawa. W trakcie wypoczynku prowadzone były zajęcia profilaktyczne, plastyczne, taneczne, sportowo- rekreacyjne. Nie zabrakło również konkursów tematycznych i wszelkiego rodzaju gier i zabaw w nadmorskim klimacie i nie tylko. W trakcie kolonii dzieci i młodzież uczestniczyli w rejsie statkiem po Morzu Bałtyckim, zwiedzili miasto Kołobrzeg, Świnoujście i Międzyzdroje wraz z ich atrakcjami takimi jak: Planetarium, Oceanarium, Woliński Park Narodowy i zagroda Żubrów, Labirynt Luster, Muzeum Oręża Polskiego, Aleja Gwiazd, nadmorskie promenady.
Nie zabrakło kolonijnych upominków, dyplomów i nagród dla każdego uczestnika kolonii.
2. Półkolonie „Lato w mieście” w ramach projektu TPD – PEPCO „ Rozwijanie zainteresowań i pasji twórczych dzieci i młodzieży”
W Kołach Szprotawskiego oddziału TPD w Siecieborzycach, Lesznie Górnym, Wiechlicach i Dzikowicach prowadzone były półkolonie dla dzieci. Uczestniczyło w nich 60 osób.
W trakcie półkolonii prowadzone były zajęcia kreatywno – plastyczne, sportowo- rekreacyjne, taneczne i muzyczne oraz zajęcia na basenie miejskim w Szprotawie. Podczas gier terenowych i pieszych wycieczkach po okolicach uczestnicy półkolonii mogli zdobyć Szprotawską Odznakę Turystyczną zwiedzając 25 obiektów turystycznych ziemi szprotawskiej spośród katalogu takich miejsc z terenu Gminy Szprotawa ujętych na liście opracowanej przez Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej Urzędu Miejskiego w Szprotawie. Nie zabrakło również zajęć profilaktycznych o tematyce prozdrowotnej i pierwszej pomocy. Swoje podwoje otworzyła dla dzieci również Jednostka Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Szprotawie.
3. Wakacyjny sukces ZRZ
Zespół muzyczny ZRZ, działający przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Wiechlicach, w ramach projektu TPD - PEPCO, mającego na celu rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży, wziął udział w 51 Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach w ramach kolonii wakacyjnej. Podczas festiwalu zespół przygotował kilka utworów inspirowanych polską muzyką ludową m.in. utwory : „ Z tamtej strony jeziora” i tzw. „Lipka”. Ona tez została wybrana do zaprezentowania podczas koncertu galowego. W trakcie niezwykle widowiskowego finału gdzie zespół ZRZ otrzymał Złotą Jodłę w kategorii zespołów wokalno- instrumentalnych. W czasie festiwalu, każdy uczestnik brał udział w warsztatach prowadzonych przez wybitnych konsultantów. Z zespołem ZRZ pracował Pan dr hab. Wojciech Lipiński. Opracowany podczas warsztatów utwór „ Bieszczady” został zaprezentowany podczas festiwalowego konkursu piosenki harcerskiej. Zespół za jego wykonanie otrzymał wyróżnienie.
Wyjazd do Kielc był możliwy dzięki wsparciu Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie, PEPCO, Burmistrza Szprotawy, rodziców i indywidualnych darczyńców.
4. Świetlice środowiskowe
Towarzystwo Przyjaciół dzieci Oddział Miejsko Gminny Szprotawa prowadził świetlice środowiskowe dla 90 dzieci z Kół TPD w Wiechlicach, Dzikowicach, Lesznie Górnym, Długiem i Siecieborzycach. Podopieczni świetlic realizowali swoje pasje i zainteresowania na wszelkiego rodzaju zajęciach sportowo-rekreacyjnych, szachowych, wokalno - tanecznych i muzycznych. Uczniowie świetlic środowiskowych realizowali również program wsparcia systemu żywienia dzieci „Żółty Talerz” stworzony przez Kulczyk Foundation oraz we współpracy z ZG Warszawa.
5. Współpraca TPD z PKO
W tym roku szkolnym nasz oddział TPD nawiązał współpracę z PKO BP w wyniku czego powstał projekt „Uczniowski Kącik Ekologiczny” realizowany z Fundacji PKO BP. Celem projektu było stworzenie przyjaznej przestrzeni społecznej, wspierającej ekologię i edukację, poprzez zakup niezbędnego wyposażenia oraz organizację działań edukacyjnych. W ramach projektu zakupiono ławy i stoły oraz zasadzono rośliny na terenie Szkoły podstawowej w Wiechlicach. Podczas prac ogrodniczych zaangażowała się społeczność lokalna. Uczniowie zaangażowani w projekcie uczestniczyli w wycieczce o tematyce ekologicznej do Zielonej Góry gdzie miały możliwość zwiedzania Ogrodu Botanicznego oraz Centrum Przyrodniczego Keplera.